Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Licenced Real Estate AppraiserGayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Taşınmazların, gayrimenkullerin ve gayrimenkul projelerinin değerlendirmesini yapan, konusunda deneyimli, pazara hâkim, yasal düzenlemeleri bilen, tarafsız, güvenilir, eğitimli, konu ile ilgili mühendislik, işletme, ekonomi, mimarlık, inşaat mühendisliği, şehir ve bölge planlama alanlarında en az dört yıllık üniversite mezunu, kişilere Değerleme Uzmanı adı verilir.

Değerleme uzmanlarının almaya hak kazandıkları lisanlarını kullanabilmeleri için en az 3 yıl tecrübelerinin bulunması veya gerekli tecrübe koşullarını sağlayan eğitimleri alması gerekmekte olup, yasal düzenlemeler çerçevesinde tarafsızlık, objektiflik, güvenilirlik, bağımsızlık ilkelerine riayet eden kişiler olması zorunludur.

Mevcut yasal düzenlemeler;

Değerleme uzmanının birden fazla şirkette çalışamayacağı, nesnellik ve bağımsızlık ilkesine aykırı hareket edemeyeceği, gayrimenkul komisyonculuğu (emlakçılık) faaliyetinde bulunmaması ve mesleki onur ile uyumsuz davranışlarda bulunmaması gerektiği yasal düzenlemeler ile belirlenmiştir.

Ayrıca konut değerleme uzmanı nedir? isimli yazımızı da inceleyelebilirsiniz.
Çalışma saatleri dışında, bize iletmek istedikleriniz için lütfen formu doldurun. Çalışma saatlerinde isteğinizi inceliyoruz.
09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.