Makine – Tesis ve Ekipman Değerleme Nedir?

UAVT Numarası Nedir?
30 Kasım 2017

Makine – Tesis ve Ekipman Değerleme Nedir?

Makine – Tesis ve Ekipman Değerleme Nedir?

Makine – tesis ve ekipman değerleme, günümüzde profesyonel olarak hizmet veren değerleme kuruluşları tarafından icra edilen, makine – tesis ve ekipman varlığının değerinin tahmin ve takdir edilmesi işlemidir.

İşlemleri yürüten kuruluşların ve personelin gerekli değerleme lisanslarına sahip olması gereklidir. Bu tip değerleme işlemleri gayrimenkul değerleme lisansına sahip makine mühendisleri tarafından yürütülmektedir.

Makine – tesis ve ekipman değerleme işlemleri, çeşitli nedenlerden dolayı yapılmaktadır:

Alım İşlemlerinde:

Alıcılar makul bir fiyatla alım yapmak veya alım teklifi vermek için makine ve ekipman varlıklarının değerini bilmek istemektedir. Yatırım yapılması düşünülen makine varlıklarının fiyatının mantıklı ve gerçekçi olup olmadığı araştırılmalıdır.

Satış İşlemlerinde:

Makine – tesis ve ekipman varlıklarının fiyatını belirlemek için değerleme yapılması tavsiye edilmektedir. Profesyonel değerleme uzmanları, değerlemesi yapılacak varlıklara yakın üretim kapasitesi, kondisyon ve üretim yılına sahip makine – tesis ve ekipman varlıklarının karşılaştırılmasını yapar. Eğer değerlemesi yapılan makine – tesis ve ekipman, piyasada benzerlerinden farklı, eşsiz özellikler taşımaktaysa, varlık için yapılan harcamalar dikkate alınabilir.

Makine ve Ekipman Finansmanı İşlemlerinde:

Makine – tesis ve ekipman finansmanı sağlayan kuruluşlar, müşterilerine verecekleri kredi miktarının tutarlı olduğunun kanıtı olarak, kredilendirilen makine – tesis ve ekipman değerleme raporlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Finanse edilen makine – tesis ve ekipman nitelikleri; ağır makine, inşaat, imalat, ulaşım, BT ve büro malzemeleri örnek olarak verilebilmektedir.

Finansal Raporlama İşlemlerinde:

Finansal raporlama işlemlerinde, makine – tesis ve ekipman değerlemesi, ticari firmaların muhasebe işlemleri, bilançoları, denetim ve iç yönetim faaliyetleri için gereklidir. Alt satırda bu işlemler, devam eden bir işte kullanılan makine – tesis ve ekipmanların kullanımdan doğan değer kayıplarının, mali tablolara yansıtılarak şirket zararının önüne geçilmesi için önem arz etmektedir.

Ek Yararlar:

Makine – tesis ve ekipman değerlemesinin ekstra kazanımları mevcuttur. Bunlar, varlıkların doğrulanması ve her bir makine – tesis ve ekipman varlığının kalan faydalı ömrünün tahmin edilmesini içerir.

1. Varlık doğrulama

Bu işlemde, mevcut bir envanter listesinde yer alan varlıkların, mevcudiyetlerinin korunduğunu kontrol etmeyi içerir.

2. Tahmini Kalan Faydalı Ömür

Her bir makine – tesis ve ekipmanın fiziksel olarak doğrulanması sırasında, her varlık için yenileme zamanı belirlenir. Makine – tesis ve ekipmanların fiziksel kullanım ömrü, bu varlıkların işletileceği maksimum zaman dilimini belirlerken dikkate alınacak kullanım ömürleri değildir. Ekonomi bilimine göre faydalı ömür, makine – tesis ve ekipmanların amortismanın tamamının, ekonomik ömürleri boyunca mahsup edilip, amortismanı tükenene kadar geçen ömürdür.

Comments are closed.
Çalışma saatleri dışında, bize iletmek istedikleriniz için lütfen formu doldurun. Çalışma saatlerinde isteğinizi inceliyoruz.
09:00 - 18:00 saatleri arasında sizlere dönüş yapıyoruz.